V petek, 16. 5. 2014, smo se odpravili na Primorsko, pa ne na obalo, ampak v njeno zaledje, v Šavrinsko pogorje.
Prvi jutranji postanek smo napravili v Šmarju pri Kopru, nato pa smo pot nadaljevali v Padno. Tam nas je pričakala naša vodička etnologinja Rožana Koštiál, zbiralka ljudskih pripovedi in predvsem petih pesmi s tega območja. V Padni smo se sprehodili po vasi in si ogledali cerkev ter Jakčevo galerijo, saj od tu izhaja njegov rod. Pot nas je nato peljala v Krkavče. Na vaškem trgu na naravni skali smo si ogledali cerkev sv. Mihaela in se med sprehodom po vasi seznanili s primorsko vaško literaturo. Megalitnega kamna na robu vasi nismo imeli časa pogledati, pa saj mora še kaj ostati za drugič.
V vasi Sveti Peter stoji Tonina hiša. Tu se nam je Rožana pokazala v šavrinski narodni noši in nam v narečju pripovedovala o težkem življenju na skopi zemlji in na obmejnem območju. Zapela nam je nekaj pesmi, v katerih smo začutili prepletanje melodij in jezikov: slovenskega – šavrinskega, italijanskega in hrvaškega.
V Novi vasi smo imeli kosilo. V vaški gostilni kuhajo tradicionalne primorske jedi po nasvetu Koštiálove. Dan smo zaključili z ogledom mesta Koper z imenitno vodičko, ki nas je popeljala mimo meščanskih hiš bogatih aristokratskih družin, ki so pustile v Kopru tudi kulturne sledi.
Do sedaj smo na naših ekskurzijah spoznavali življenje naših zamejcev v Avstriji, na Madžarskem, v Italiji in v obmejnih pokrajinah na hrvaški strani. Tu pa samo spoznavali obmejno pokrajino v slovenski Istri in enega od primorskih govorov, ki z mešanjem prebivalstva in pod vplivom šole deli usodo vseh slovenskih narečij – hitro izginja.
Doživeli smo zanimiv, drugačen dan, poln pesmi in zvočne narečne govorice, začutili smo pestrost življenja ob meji, seznanili smo se s težavami potovk, ki so v Trst nosile pridelke v jerbasih na glavah. Tako zavzeto smo sledili dogajanju, da smo nazaj grede utrujeno obsedeli v avtobusu in premlevali, kaj vse smo doživeli.
Prispevek pripravila: Marija Samec
Fotografije so vzete iz PP predstavitve ekskurzije, ki jo je pripravil Ivan Zalar
Oznake: ekskurzija, Šavrinsko pogorje