Zbrane zgodbe Grosupeljčanke Majde Senčar v zbirki Okruški
Na predvečer kulturnega praznika je izšla knjiga Majde Senčar Okruški. Prinaša njeno kratko spominsko prozo in besedne ter likovne izdelke otrok iz vrtca in njenih vnukov.
Skozi tenkočutno napisane utrinke spoznavamo avtoričino življenje od zgodnjega otroštva naprej. Otroški spomini v prvem delu knjige z naslovom Okruški so grenki, vezani na vojno, izgubo očeta, revščino, na male otroške grehe, ki v občutljivi duši obležijo cankarjansko veliki in obremenjujoči. Hkrati pa pripovedujejo, tako kot roman Maje Haderlap Angel pozabe, o življenju ob meji.
Drugi del knjige, naslovljen Odstiranja, prinaša spomine na mladost, šolanje, iskanje sreče in/ali nesreče, na otroke in delo ter skrb zanje. Tudi tu se pred nami razgrinja njeno težko življenje, polno razočaranj, pa tudi sreče. Avtorica zna, kljub utrujenosti od dela in skrbi, vedno najti kanček dobrega, lepega, kar ji daje voljo in moč, da preživi tudi najtežje trenutke. Uteho išče v naravi, knjigah in ljudeh, ki so ji blizu. Zadnja leta uživa v hiši na Brinjskem hribu v Grosupljem, obdana s svojimi otroki, njihovimi sopotniki in sopotnicami ter vnuki.
Ni ji bilo dano končati študija pedagogike in psihologije. Zaposlila se je kot vzgojiteljica in ljubezen do otrok jo je tudi v Grosupljem pripeljala do vrtca v bližini njenega doma, kjer je že kot babica življenjske izkušnje s področja pedagogike in psihologije prenašala na mladi rod. Ob obiskih v vrtčevski skupini so nastajale pesmi, risbice, odzivi na povedane pravljice, uganke. Najzanimivejše je zbrala v tretjem delu knjige pod naslovom Iskrivosti nežnih časov. Kakšne domislice so sposobni v svojih malih glavicah domisliti otroci, kako znajo risati, duhovito komentirati življenje okoli sebe!
Predstavitev knjige Majde Senčar Okruški
Svoj prvenec Okroški je Majda Senčar predstavila na literarnem večeru 19. februarja 2013, v Kulturnem domu Grosuplje. Zahvalila se je vsem, ki so pripomogli, da je knjiga izšla: Andreji Smolič, ki jo je kot pisateljico odkrila, Rozi Fortuna, ki je bila pogosto prva ocenjevalka njenih del, ko jih je pretipkavala v računalnik, ki ga sama ne obvlada in ga ne mara, Nikiti Xeverju, ki ji je pomagal pri oblikovanju knjige in izboru ter popravljanju besedil, pisatelju Goranu Gluviću za spodbudne besede in usmeritve, lektoricama Mariji Samec in Metki Krejan, urednici Barbari Rigler, Alenu Ožboltu in Tjašu Ilašu za zunanjo in notranjo opremo knjige. Zahvalila se je vsej svoji razširjeni družini, ki jo je ves čas podpirala in tudi v dvorani prisostvovala predstavitvi knjige ter poskrbela za pogostitev po prireditvi.
Za prijetno vzdušje na predstavitvi je poskrbel Luka Žitnik, ki je z virtuoznim igranjem na harmoniko preigral pesmi, ki jih je avtoričin oče prepeval med britjem, avtorica pa je prebrala prav to zgodbo. Doživeto so še druge izbrane odlomke iz knjige prebrali članici Gledališča Hiša ter GGNeNi Ana Makovec in Larisa Daugul. Otroško ustvarjalnost so s pravo gledališko predstavo zaigrali člani Gledališča Hiška: Anteja Ratajec, Lana Derenda Zonta, Jerca Bučar, Pia Klemenčič, Monika Mohar, Luka Žerdin in Matic Smolič, njihova mentorica je Irena Žerdin. Pripovedovali so uganke, odigrali prizor na deževen dan in si podajali domislice. Živahno, sproščeno, toplo, prijetno – taka je tudi avtorica sama. Vsem v dvorani je podarila v staniol papir zavite bombone, kakršne smo včasih obešali na novoletno jelko in jih omenja v eni od svojih črtic.
Večer je prijetno in pronicljivo povezovala Barbara Rigler. Vabila in sam dogodek sta pomagala oblikovati Simona Zorc Ramovš in Luka Puš. Projekt so podprli: Literarna skupina KD Teater, Društvo UTŽO Grosuplje, ZKD Grosuplje in JSKD OI Ivančna Gorica.
Modro barvo knjižnih platnic so narekovale spominčice, take barve oči je imela lepa Madžarka Ilonka v eni od pripovedi in o teh modrih cvetovih pripoveduje pesem, ki nam jo je zaigrala violinistka Klara Gruden. Modra barvaje nekoč veljala za tipično žensko barvo in je barva miru in harmonije, zato deluje izredno sproščujoče. Je barva zrelosti, razumskosti, visokih vrednot, natančnosti, sposobnosti. Vse to so osebnostne lastnosti avtorice Majde Senčar, zaradi katerih jo občudujemo in jo imamo radi, starejši in otroci. Naj nas še dolgo razveseljuje s svojo ljubeznivo prisotnostjo in svojimi pripovedmi.
Predstavitev o literarnem večeru s pisteljico je pripravil Ivo Puhar.
Marija Samec
Oznake: Majda Senčar, Okruški