Katja Bricelj je nagovorila svoje učence ob zaključku šolskega leta 2015/2016

Na zaključni prireditvi 12. akademskega leta UTŽO vsako leto izpostavimo skupino, ki dobro dela in dosega nadpovprečne rezultate. Letos se je predstavila skupina za angleški jezik, ki jo vodi mentorica Katja Bricelj. Ob podelitvi spričeval svojim študentom je povedala zanimiv nagovor, ki ga objavljamo v celoti.

»Čeprav ste nekateri mentorji in slušatelji na tej univerzi že od vsega začetka, torej 12 let, pa se nam zdi devet let dolga doba, ki pa je hitro minila. Kadar je kdo od naše skupine hotel malo odnehati, so ostali rekli: »No, devetletko bomo pa že zmogli, saj jo morajo naši vnuki tudi!« Nam ni bilo težko in zato bodo danes vsi upravičeno dobili spričevala in pohvale za uspešno zaključen devetletni študij, imenovan »English language and social studies«.

zorko (1)
Podelitev spričeval

Po dolgoletni karieri na nacionalni in mednarodni šoli sem poslanstvo učitelja nadomestila s poslanstvom mentorja. Niti učitelj ni bil le poklic in tudi biti mentor je poslanstvo. Veste, Mentor je bilo ime človeka, ki ga je Odisej prosil in zadolžil, da je vzgajal, učil in vodil njegovega sina Telemaha, ko je odhajal z Agamemnonom na trojansko vojno. Komu pa zaupamo svojo največjo dragocenost?

Slušatelji na Third Age University, kot angleško rečemo naši inštituciji, smo starejši ljudje z veliko akumuliranega znanja z vseh področij. Zato morajo biti tudi metode dela temu primerne. Kaj pomeni učiti se tujega jezika? Jezik je samo sredstvo sporazumevanja. Na nas je, da usvojimo jezikovne strukture, da se lahko pogovarjamo o pomembnih in zanimivih rečeh.

Znanje, vedenje ni dovolj, potrebno je razumevanje. Knowledge is not enough, what matters is understanding! In prav na tem področju so me moji študentje venomer presenečali. Na prav vse vprašalnice: what, who, where, when, how and specially why … smo iskali odgovore. In smo brali knjige, ki jih sicer ne bi, si ogledali filme in razstave, ki bi šli mimo, in spoznavali slovenska mesta z druge perspektive. Temu se učeno reče »holistic aproach« ali celostno učenje.

Morda se vsak od njih zaveda, ali pa tudi ne, kakšen premik se je v teh letih zgodil v njih. Vsa leta smo sledili takemu programu (latinščina je samo dodala resnost našemu delu):

Repetitio est mater studiorum = Ponavljanje je mati učenosti.

Non progredi est regredi = Če ne napreduješ, nazaduješ.

Promisio parit debitum = Obljuba dela dolg (obljubljene teme iz umetnosti, zgodovine …).

Sapere aude = Upaj si biti pameten (njihovi projekti).

Via trita, via tuta  = Utrta pot je varna (dobro pripravljene ekskurzije).

Last but not least, na koncu, a ne najmanj pomembno, pa je nekaj, kar je morda vredno več, kot vse drugo. Poznamo drug drugega, spoštujemo in cenimo se, uspeli smo razviti medsebojno empatijo, srčnost in požrtvovalnost. Tudi zaradi tega je Univerza za tretje življenjsko obdobje tako pomembna.

Zato dobijo vsi moji študenti spričevalo, da so devetletko izdelali cum lauda – z odliko.«

Vseh sedem slušateljev: Dora Adamič, Gabrijela Cedilnik, Rozi Fortuna, Miro Gavez, Andreja Smolič, Lojze Vatovec in Marjeta Tololeski prehaja po končani devetleki v »srednjo šolo«.

(Skupno 22 obiskov, današnjih obiskov 1)
 

Oznake: ,