Vsem slušateljem, mentorjem in animatorjem, posredujem prijazno pismo gospe Jasmine Mešič.

Ivo Puhar

 

Spoštovani!
Pišem vam iz Nacionalnega odzivnega centra za kibernetsko varnost SI-CERT, ki opravlja koordinacijo razreševanja incidentov, tehnično svetovanje ter izdaja opozorila za širšo javnost o kibernetskih grožnjah.
Uvodoma naj pojasnim, da mi je vaš elektronski naslov posredovala ga. Alijana Šantej iz Slovenske univerze za tretje življenjsko obdobje, z namenom nadaljnjega sodelovanja pri aktivnostih ozaveščanja o spletnih prevarah. Naše aktivnosti in problematike, ki jih obravnavamo, smo predstavili tudi v živo na srečanju Mreže SUTŽO v Ljubljani, 20. aprila, kjer smo dobili zeleno luč, da so tovrstne vsebine koristne in potrebne.
Na kratko o problematikah, ki jih zaznavamo:
Na SI-CERT v zadnjih dveh letih zaznavamo več kot 30 % porast phishing prevar, kjer je edina učinkovita zaščita ravno ozaveščenost in informiranost uporabnikov. Opažamo, da še posebej starejši uporabniki bolj zaupajo pošiljateljem, ki pod krinko bank, logističnih podjetij ali celo javnih institucij (FURS, eUprava) zahtevajo vnos gesel in drugih podatkov. Vsako leto zabeležimo vsaj 50 ljubezenskih prevar, kjer so žrtve izključno starejše vdove, povprečno oškodovanje v tovrstnih prevarah pa presega 17.000 evrov. Naj omenim še problematiko lažnih kreditov, kjer prav tako vidimo možnost pogostejših zlorab ravno med starejšo populacijo ter zavajajoče oglaševanje nepreverjenih ponudnikov zdravil, prehranskih dopolnil in medicinskih pripomočkov. Vsi ti indikatorji kažejo, da ranljiva skupina starejših uporabnikov potrebuje prilagojena gradiva, kjer niso v središču zgolj programske rešitve, ampak razumljiva pojasnila, kakšne pristope imajo spletni goljufi.
Predlog sodelovanja s članicami Mreže SUTŽO in drugimi izvajalci izobraževanj:
Na naši strani imamo strokovnjake za kibernetsko varnost, ogromno strokovnih vsebin (portal Varni na internetu) in konkretnih primerov iz Slovenije. Pripravimo lahko vsa potrebna gradiva, ki bi jih izvajalci usposabljanj in računalniških tečajev za starejše uporabnike lahko vključili v svoj kurikulum (prosojnice s podrobnimi pojasnili za mentorje, tematski videi, ki jih lahko predvajate na tečajih, tiskani priročniki itd.)
Nadaljnji koraki:
Vse zainteresirane izvajalce (predvsem mentorje v računalniških delavnicah) vabim na videokonferenco, ki bi jo izvedli v četrtek, 11. maja ob 13.00 uri, kjer bi podrobneje predstavili možnosti sodelovanja, časovnico izdelave gradiv itd. Predvsem pa si želimo še vaše povratne informacije o sami problematiki in gradivih, ki bi jih lahko pripravili. Nastala gradiva bodo na razpolago vsem članicam mreže, neodvisno od udeležbe na videokonferenci.
Povezava do videokonference, ki bo v četrtek, 11. maja, ob 13. uri: https://arnes-si.zoom.us/j/91937972062?pwd=enBSTWtyeDZ4bXhiMWE3UmJQU1Ntdz09
Podrobnosti zoom sestanka: Meeting ID: 919 3797 2062, Passcode: 559935
Lahko vam pošljemo natisnjene priročnike za vaše tečajnike:
Prvi korak k večji ozaveščenosti smo storili z izdajo priročnika ABC varnosti na spletu (v priponki), ki na enem mestu združuje vsa ključna sporočila in nasvete, kako prepoznati spletno prevaro. Oblika je prav tako prilagojena starejšim uporabnikom: velik format, veliki fonti, zelo enostavne grafike.
Priročnik je na voljo v tiskani verziji in ga vam lahko pošljemo, samo odgovorite na ta mail in dopišite točen naslov za dostavo in količino (racionalna ocena, koliko tečajnikov boste vključili v enem letu).
Za vsa vprašanja sem vam na razpolago in upam, da se vidimo v naslednji četrtek v čim večjem številu.
Prijazen pozdrav


Jasmina Mešić
koordinatorka nacionalnega programa ozaveščanja Varni na internetu

Tehnološki park 18, 1001 Ljubljana
T: +386 (0)1 479 88 77 • info@cert.si • www.cert.si

(Skupno 32 obiskov, današnjih obiskov 1)