DCS_2337Dvorana Mestne knjižnice Grosuplje, 29. maja 2015

V sodelovanju Bralnega kluba za odrasle Beremo ob kmečki peči, Mestne knjižnice Grosuplje in Univerze za tretje življenjsko obdobje Grosuplje smo doživeli že drugo srečanje z osnovnošolci v okviru pobude, da bi se ob pogovoru o prebranih knjigah srečevali z osnovnošolci.

Knjigo Slavka Pregla Odprava zelenega zmaja smo brali istočasno s sedmimi razredi Osnovne šole Louisa Adamiča Grosuplje. V petek, 29. maja 2015, so nas sedmošolci obiskali v dvorani Mestne knjižnice Grosuplje. Animatorka Tanja Zavašnik je predlagala, da stole postavimo v krog. Tako smo se bolje videli in pogovor je lažje stekel. Razredničarka 7. d razreda in slavistka Irena Daugul je po uvodnem nagovoru pozvala bralke in bralca Bralnega kluba, naj povedo, kako so preživljali prosti čas v svoji mladosti. Angelca je povedala, kako so hodili peš v šolo, se igrali na ruševinah gradu in ob vaških kalih, kjer so nanje pretile različne nevarnosti, pa so se vendarle radi družili in lepo preživljali urice, ko niso imeli dela na polju ali okoli doma. Franci je pripovedoval o dolgih poteh iz šole domov, kjer so sošolci stkali prave prijateljske vezi.

Zanimiva je bila njegova izkušnja s starejšim fantom, pastirjem. Med počitnicami pri babici je povedal pastirju, da bi bil rad policaj, ko odraste, fant pa ga je preizkusil tako, da ga je tepel z iz ajde spletenim korobačem. Niti pisniti ni upal, da je uspešno prestal preizkus. Marija je poudarila, da so se včasih otroci znali z vrstniki zabavati tudi ob delu in so bili veseli, če so delo dobro opravili. Učenci so povedali, da se še radi družijo, predvsem pri športnih aktivnostih in takrat so radi v družbi starejših, ker so izkušenejši in se lahko od njih kaj naučijo.

Vprašanje o prijateljevanju s starejšimi je bilo navezano na prebrano knjigo. Trije osnovnošolci prijateljujejo s starejšim fantom, ki ima avto. Osnovnošolcem se to ni zdelo prav nič nenavadno, le vožnja z avtom se jim danes ne zdi nič posebnega, junakom knjige pa je bil to pravi podvig. Najbolj zabaven in iznajdljiv je bil Pipi, debelušček Miha je bil vedno lačen, osemnajstletni Bob pa ima šoferski izpit in avto. Učenec je prebral smešen odlomek iz knjige. Nasmejali smo se tudi dramatiziranim prizorom iz knjige, ki so jih dekleta in fantje odigrali razigrano in prepričljivo kot pravi igralci. Videlo se je, da so tudi sami uživali.

Ko je pogovor nanesel na Janjo, ki zaradi nesoglasij v družini pobegne od doma, je Franci zastavil vprašanje, s kom se najlažje pogovorijo o težavah: s starši, prijatelji ali starimi starši. Prevladujoč odgovor je bil, da s starši in s starimi starši, odvisno o problema tudi s prijatelji in prijateljicami.

Rozi pa je poudarila, da je pomembno, kako učitelji oblikujejo pouk slovenščine in kako lahko učenec predmet zasovraži ali vzljubi. Pohvalila je učiteljico Ireno Daugul, da tako pozitivno vpliva na učence.

Za konec druženja so učenci izbrali še odlomek iz istoimenskega filma, in to prav odlomek, ki kaže skrhane odnose v družini, kar Janjo požene od doma. Očitno so to še vedno pereči problemi, ki so jim priča tudi otroci današnjega časa, morda še bolj kot nekoč.

Člani Bralnega kluba smo bili veseli srečanja z živahnimi, pronicljivimi in samostojno razmišljujočimi osnovnošolci. Dvorano smo zapustili z novimi izkušnjami in novim vedenjem o življenju, delu in razmišljanju naše mlade generacije.

Prispevek pripravila: Marija Samec

Fotografije: Franci Zorko

(Skupno 9 obiskov, današnjih obiskov 1)
 

Oznake: ,