Mestna knjižnica Grosuplje v petek, 14.12.2018
Letos so sedmi razredi v okviru projekta Rastem s knjigo dobili v branje delo Nataše Konc Lorenzutti Avtobus ob treh. Mladinski roman je leta 2016 prejel priznanje zlata hruška v kategoriji za izvirno slovensko mladinsko leposlovje. Ljubljanski najstnik Uroš je prišel na krajše podeželske počitnice k družini mamine prijateljice, kjer se spoprijateljil z vrstnikom Tinetom. Fanta preživljata brezskrbne dneve v naravi, plavata v bližnji Soči, paseta koze, Tinetovemu očetu pomagata tudi pri drugih kmečkih opravilih, tekmujeta v vzdržljivosti, se seznanjata s prvo svetovno vojno v rovih na Sveti gori, posvojita mladega mucka, se pogovarjata o dekletih. Med njima se splete res pristna prijateljska vez. Tine ima sicer še brata in sestro, Uroš pa bo pravkar dobil polsestro ali polbrata. Tinetov oče resno zboli, Uroš pa mora po smrti svojega očeta sprejeti maminega novega partnerja. Tinetov oče sicer ozdravi, ampak ta izkušnja vpliva na vso družino.
Ob resnih in težkih zgodbah začnejo junaki romana gledati na življenje z drugačnimi očmi. Zgodba spodbuja dobre in pristne odnose v družini, med vrstniki in med sosedi. To sporočilo so dojeli tudi učenci.
Razred učiteljice Irene Daugul je pripravil zanimivo obravnavo tega romana. Že eno uro pred pričetkom so prišli v dvorano knjižnice in vadili za nastop. Najprej so predstavili avtorico, obnovili zgodbo, pokazali ilustracije in razložili, zakaj so izbrali prav tiste prizore, nadaljevali zgodbo, upesnili posamezne zgodbe. Razgovor je prijetno in suvereno povezoval učenec. Med mnogimi temami, ki jih je roman le nakazal, so izbrali pogovor o družini z enim ali več otroki, o kmečkih opravilih, o bolezni v družini, o domačih živalih, veri in smešnih dogodkih. Učenci so pripovedovali, kako se živi v veččlanski družini, čeprav je fant edinec ugotovil, da mu nič ne manjka in je biti edinec bolj prednost kot ne, saj mu ni treba nič deliti. Fant s kmetije je povedal, kako izgleda delovni dan med kmečkimi opravili. Pretresljiva je bila zgodba dekleta o težki bratovi operaciji. Musliman in pravoslavec sta predstavila verske običaje, saj tudi glavni junak romana ob očetovi bolezni moli. Večina učencev ima domače živali, ki jih imajo zelo radi. Zanimivo se mi je zdelo, da njihovi ljubljenčki umirajo, v času naše mladosti so živali poginjale.
Člani bralnega kluba, ki delujemo v okviru Univerze za tretje življenjsko obdobje Grosuplje in Mestne knjižnice Grosuplje, smo predvsem upokojenci. Na srečanju smo sodelovali s svojimi spomini na mlada leta. Franci Zorko je knjižničarski Sabini Vidmar podaril dve svoji knjigi mladostnih spominov Življenje je kot cvetoče polje in iz nje smo prebrali pripoved, kako je mali Tinček pasel krave. Naši živalski ljubljenčki so bile kar živali s kmečkega dvorišča.
Povezava med odraslimi bralci v bralnem klubu Beremo ob kmečki peči in učenci sedmih razredov Osnovne šole Louisa Adamiča Grosuplje traja že nekaj let. Srečanja in pogovori ob dogovorjeni knjigi nas bogatijo, omogočajo izmenjavo mnenj in spoznavanje podobnosti in različnosti, ki jih narekuje drugačen življenjski utrip.
Napisala Marija Samec
Fotografirala Tanja Zavašnik
Oznake: bolezen v družini, medgeneracijsko branje, mladinski roman, odnosi v družini