V nedeljo, 25. junija 2017, smo pred cerkvijo, v kateri je bil pred petsto devetimi leti krščen komaj rojeni Primož Trubar, ki nas je prvi imenoval Slovence, nam podaril knjigo, črke in pisavo, s ponosom praznovali 26. rojstni dan svoje države.
Slovesnosti so se udeležili gostje: poslanec Državnega zbora Republike Slovenije Janez Janša, ljubljanski pomožni škof msgr. dr. Franc Šuštar, župan Občine Grosuplje dr. Peter Verlič s soprogo, direktor občinske uprave mag. Dušan Hočevar s soprogo, državni svetnik Alojz Kovšca, župan sosednje Občine Škofljica Ivan Jordan, predsednik Krajevne skupnosti Škocjan Martin Tomažin, dr. Boris Kuhar in Jožef Marolt, začetnika prireditve Stati inu obstati, dobitniki priznanj, občinski svetnice in svetniki Občine Grosuplje, predsednice in predsedniki krajevnih skupnosti, vodje uradov občinske uprave Občine Grosuplje in direktorji zavodov Občine Grosuplje.
Ob praznovanju občinskega praznika so bila podeljena tudi priznanja Občine Grosuplje. Priznanje Občine Grosuplje z bronastim znakom Občine Grosuplje je prejelo Kulturno društvo Big band Grosuplje, priznanje Občine Grosuplje s srebrnim znakom Občine Grosuplje je prejela Irena Kogovšek, upokojena logopedinja in dolgoletna ravnateljica Osnovne šole Brinje Grosuplje, dobitnica priznanja z zlatim znakom Občine Grosuplje je bila Marija Samec.
Med nagrajenci na prireditvi pa je tokrat bila tudi občina Grosuplje. Prejela je zlati certifikat USO (upravljavske usposobljenosti občine), ki ga podeljuje Center za proučevanje upravno-političnih procesov in institucij pri Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani.
Predstavitev Marije Samec in obrazložitev priznanja: Marija Samec je upokojena profesorica slovenskega in ruskega jezika in višja bibliotekarka, rojena Grosupeljčanka. Pedagoginja in ljubiteljica lepe besede ostaja vse življenje. Bila je skrbnica domoznanske zbirke knjig in člankov v Mestni knjižnici Grosuplje, ki jo še vedno dopolnjuje; od leta 1998 sodeluje pri Zborniku občin Grosuplje, Ivančna Gorica in Dobrepolje z domoznansko bibliografijo člankov ter drugimi domoznanskimi prispevki, prav tako tudi pri Grosupeljskih odmevih s preglednimi članki s področja kulture in kot lektorica ter članica uredniškega odbora časopisa že od leta 1996.
V okviru projekta Moja ulica je na portalu Kamra objavila tri obširne zapise o Grosupljem v sliki in besedi, z zgodovinskimi podatki in skozi pripovedi ljudi o obrti, trgovini in furmanstvu v Grosupljem.
Kot knjižničarka je sodelovala z vrtci v Grosupljem in mladim rodovom približala skrivnosti Koščakove hiše in Koščakovega hriba, Grosupeljščice in mlinov na njej. Ljubezen do domačega kraja in občine dejavno živi tudi v upravnem odboru društva Županova jama – turističnega in okoljskega društva Grosuplje, kjer je v soavtorstvu uredila in sodelovala pri treh publikacijah o lepotah Županove jame in o delovanju društva, najnovejša ob 90-letnici Županove jame pa je v pripravi.
Marija Samec je urednica in soavtorica tudi številnih drugih publikacij naše občine: ob 50-letnici Konjeniškega kluba Grosuplje, ob 25-letnici Območne obrtne zbornice Grosuplje, O krajih in ljudeh v Trubarjevi fari, ki je izšla v Trubarjevem letu 2008. Njena je tudi uvodna beseda v mnogih izdajah drugih avtorjev, npr. v pesniški zbirki Mihaele Jarc Zajc »Luna čiča: Pesmi za otroke iz naše loke«, in v mnogih drugih, tudi gasilskih zbornikih društev naše občine. V reviji Dve domovini = Two homelands so ob 100-letnici rojstva Louisa Adamiča objavili njeno poročilo o kulturnih prireditvah. Kot avtorica pa se je podpisala pod dve knjigi: So z vilicami pisali – zbirko pripovedi z grosupeljskega območja, ki je izšla leta 2014 kot 45. knjiga zbirke Glasovi, in leta 2016 Razglednice z zgodbami.
Prejela je občinsko Jurčičevo priznanje za delo na kulturnem področju ter bronasto in srebrno priznanje Turistične zveze Slovenije za delo na turističnem področju. Aktivna je tudi pri Univerzi za tretje življenjsko obdobje Grosuplje, kjer vodi literarni in bralni krožek ter organizira strokovne ekskurzije po kulturnih poteh Slovenije in srečanja z zamejskimi Slovenci. Je tudi odbornica v Društvu slovensko – avstrijskega in koroškega prijateljstva v Ljubljani in v Folklorističnem društvu v Ljubljani. Mnogokrat smo Marijo videli tudi v vlogi voditeljice – več kot deset let je pripravljala in vodila letne prireditve društva Županova jama, turističnega in okoljskega društva Grosuplje Zlata jesen, pa tudi na mnogih proslavah v Grosupljem.
Za vse našteto, za izjemno bogato delovanje na kulturnem področju, za negovanje in ohranjanje slovenskega jezika ter veliko promocijo naše občine je Marija Samec prejela priznanje Občine Grosuplje z zlatim znakom Občine Grosuplje.
Marija, iskrene čestitke! UTŽO Grosuplje
Iz arhiva Občine Grosuplje pripravil Ivo Puhar
Celotni posnetek prireditve je pripravil Brane Petrovič in si ga lahko ogledate tukaj.
Fotografirala je Jana Roštan.
Oznake: Marija Samec, zlati znak Občine