Celozaslonski zajem 20.1.2016 230035
Kokoš je položen hrib na jugu lokavškega polja
Koča na Kokoši
Koča na Kokoši

Kdaj: v petek, 22. 1. 2016
Cilj: Kokoš, 674 m
Zahtevnost: lahka označena pot
Čas hoje: 1,5 ure gor  1,5 ure dol, skupaj 3ure
Višinska razlika: 290 m
Zbirališče: ob 7h pri Kulturnem Domu Grosuplje

Spoštovane planinke in spoštovani planinci!

V petek, 22. 1. 2016, vas vabim na izlet na Primorsko. Podali se bomo na Kokoš. Zelo nenavadno ime za zaobljen, razvlečen hrib. Za časa Avstrije so domačini ta hrib imenovali Golina. Sklepam, da je takrat bil  gol, skalnat in neporasel hrib. Po prvi vojni je Primorje pripadlo Italiji in Italijani so Golino preimenovali v Galino (galina, it. kokoš) misleč, da je tako v narečju prav. Po ponovni priključitvi Primorske k matici pa naši vrli geodeti niso vprašali staroselcev, kako imenijejo svoj hrib, marveč so ime prevedli iz italijanščine v Kokoš. Da je absurd še večji, so Italijani sedaj hrib poimenovali Monte Cocusso. Tja torej gremo na izlet.

Obrambni stolp Tabor, v njem je vojaški muzej
Obrambni stolp Tabor, v njem je vojaški muzej

Po avtocesti se bomo zapeljali do Divače in od tu naprej do vasi Lokev. To je dolga, razvlečena kraška vas. V vasi je polno gostiln, vas pa slovi tudi po najstarejši pršutarni na Krasu. Po želji bomo zavili do pršutarne in nakupili dobrote. Po povratku s pohoda si bomo lahko ogledali še vojaški muzej. Muzej je v okroglem protiturškem stolpu Tabor.

Kal pri izviru Vroček
Kal pri izviru Vroček

Iz vasi Lokev bomo zavili proti vasi Prelože po asfaltni cesti med polji. Od tu se pot polagoma dviguje in v slabi uri hoje bomo prispeli do izvira Vroček. Ob njem sta manjši kal in vpisna knjiga. Že staroselci so v hrib izkopali dvajset metrov globok rov. Domačini so v19. stoletju vhod v rov utrdili s kamenjem, postavili rešetkasta vrata in cev s črpalko. Ob sušnih dneh je bila voda zastražena.
Kmalu zatem dosežemo najvišjo vzpetino grebena t.j. Veliko Gradišče (742 m). Imenovano je po naselju staroselcev, ki so tukaj živeli za debelim obzidjem do 5. stoletja. Potem so pridrveli Huni in vse razdejali. Od tukaj pridemo v pol ure do koče na Kokoši. Koča bo zaprta, zato imejte pijačo in jedačo v nahrbtniku. Od koče se vračamo po direktni poti v Lokev. Za to bomo potrebovali uro in pol hoje.

Vabljeni!

Zaželena predhodna prijava na izlet.
Prispevek pripravil: Anton Rajh
anton.rajh@gmail.com031 236 801
Fotografije: Anton Rajh

(Skupno 6 obiskov, današnjih obiskov 1)
 

Oznake: ,