Povzetek učnega načrta skupine za digitalno fotografijo pri
Univerzi za tretje življenjsko obdobje Grosuplje
v študijskem letu 2017/2018
Tako kot v preteklem študijskem letu bodo tudi v študijskem letu 2017/2018 udeleženci 12. foto delavnice v okviru Univerze za tretje življenjsko obdobje Grosuplje razdeljeni v začetno in nadaljevalno skupino.
Za sodelovanje v nadaljevalni skupini je potrebno, da so slušatelji v preteklem študijskem letu že sodelovali v začetni ali nadaljevalni skupini in že obvladajo osnove fotografiranja (nastavitve osvetlitvenega časa, nastavitve zaslonke in ISO občutljivosti, osnove kompozicije ter osnovno poznavanje programa PICASA in GIMP). Za sodelovanje v začetni skupini pa je potrebno le, da ima kandidat digitalni fotografski aparat (DSLR, kompaktni…), željo po pridobivanju novih znanj s področja digitalne fotografije in pripravljenost na delo v skupini.
- foto delavnica bo potekala od oktobra 2017 do vključno maja 2018, ko bomo pripravili tako kot vsako leto zaključno razstavo.
V učnem načrtu je predvidenih 16 srečanj. Od tega jih bo 13 potekalo v prostorih Mestne knjižnice Grosuplje. Dve srečanji bosta potekali na terenu. Lokacija teh dveh srečanj bo glede na vremenske in druge pogoje določena naknadno. Zadnje srečanje pa bo namenjeno postavitvi pregledne razstave izbranih fotografij, ki jih bodo izdelali slušatelji na zadano temo,.
Srečanja bodo potekala praviloma dvakrat na mesec za vsako skupino po dve šolski uri (45 min) in sicer vsak drugi in četrti petek v mesecu med 9 in 12. uro.
V preteklem študijskem letu smo za pomoč pri predavanjih prvič uporabljali projektor nad čemer so bili slušatelji zelo navdušeni zato bomo s to očitno dobro prakso nadaljevali tudi v sledečem študijskem letu.
Prvo srečanje bo skupno in bo namenjeno medsebojnemu spoznavanju, ugotavljanju stopnje obstoječega znanja in razdelitvi v skupine. Na tem srečanju se bodo slušatelji seznanili tudi z zgodovino fotografije in osnovami digitalne fotografije kot so: Kaj je digitalna fotografija in kako nastane ter zgradbo digitalne foto kamere.
Na vsakem srečanju bodo slušatelji dobili tudi določeno nalogo, ki jo bodo opravili doma ter izdelke posredovali mentorju po elektronski pošti. Namen naloge je utrditev ter praktična uporaba znanja pridobljenega na predavanju.
Kot v preteklem študijskem letu bomo tudi letos del časa posvetili analizi opravljenih »domačih nalog« saj smo v preteklosti ugotovili, da se veliko lahko naučimo ravno iz narejenih napak, tako svojih kot tujih. Kot do sedaj bo tudi v bodoče veliko komunikacije med mentorjem in slušatelji potekalo po elektronski pošti. Zato je pogoj za sodelovanje tudi vsaj osnovno poznavanje njene uporabe. Sicer pa je pošiljanje fotografij po elektronski pošti tudi sestavni del učnega programa začetne skupine.
Na prvih srečanjih se bodo slušatelji začetne skupine posvečali predvsem osnovam fotografiranja. Tako bodo spoznavali vpliv nastavitve zaslonke in osvetlitvenega časa ter njuna soodvisnost, kakor tudi drugih potrebnih parametrov in njihovih nastavitev (ISO, WB,…)
Slušatelji nadaljevalne skupine pa bodo več časa posvečali utrjevanju že pridobljenega znanja na tem področju ter njegovi nadgradnji.
Ustrezen čas bo posvečen tudi osnovnim pravilom dobre kompozicije fotografskega posnetka ter uporabi vseh možnih perspektiv in tehnik fotografiranja.
V drugem delu se bodo slušatelji začetne skupine začeli seznanjati z osnovami preprostejše obdelave fotografij s programi za osnovno obdelavo fotografij kot so Photo Manager in Fotografija ter Picasa ter nekaterimi drugimi za vse dostopnimi aplikacijami. Slušatelji nadaljevalne skupine pa bodo obnovili znanja o uporabi programov Picasa in GIMP ter nadaljevali z uporabo zahtevnejših funkcij tega programa. Slušatelji obeh skupin bodo svoje znanje, v prednovoletnem času, preizkusili tudi z oblikovanjem in izdelavo novoletnih voščilnic. Kasneje pa predvsem slušatelji nadaljevalne stopnje tudi razglednic in foto-knjig.
V pomladnem delu pa se bosta obe skupini posvetili pripravi fotografij za razstavo, ki bo tudi tokrat tematsko obarvana. Del časa pa bo namenjen tudi utrjevanju in preverjanju pridobljenega znanja.
Poučevanje oz. mentoriranje bo potekalo po principu postopnosti. Sprotno preverjanje znanja bo omogočalo, da bo sleherni slušatelj obvladal vsa znanja, ki naj bi jih pridobil v tem študijskem letu. Zato bo poudarek tudi na individualnem pristopu saj se zavedamo kako pomemben je za uspeh skupine vsak njen član.
Učno gradivo bo slušateljem posredovano v različnih oblikah. Pri predstavitvi posameznih tem se bomo posluževali predvsem PowerPoint prezentacije ter projekcije s pomočjo digitalnega projektorja. Prav projekcija na projekcijsko platno bo omogočala, da bodo vsi slušatelji lahko spremljali izvajanje posameznih operacij v programih za dodelavo, obdelavo in predelavo fotografij.
Pri poučevanju bomo poleg digitalnega projektorja uporabljali še : projekcijsko platno, svetlobni laserski kazalnik, digitalno foto aparat, prenosni računalnik, ter druga tehnična pomagala.
Pri organizaciji srečanj tako v učilnici kot na terenu bo dobrodošla tudi pomoč animatorja, ki bo poskrbel tudi za nekatera organizacijsko tehnična opravila
Mentor: Franci Zorko