Študijsko leto 2016/2017 se je prevesilo v drugo polovico. Slušatelji digitalne fotografije razdeljeni v začetno in nadaljevalno skupino uspešno osvajajo znanja določena z učnim načrtom. Rezultati so vidni tudi na njihovih fotografijah. Pridobljeno teoretično znanje ter predvsem njegova uporaba v praksi tako že dajejo konkretne rezultate.
Fotografije , ki jih slušatelji pošiljajo kot »domače naloge« so tako tehnično kot kompozicijsko oz. izrazno vedno bolj dovršene. K temu pripomore tudi vsakokratna skupinska obravnava izdelkov ter predvsem izredno pozitiven odnos vseh do včasih tudi kritičnih pripomb mentorja. Saj se vsi zavedajo, da se največ lahko naučijo prav na, tako svojih kot tujih, napakah. Ena od prednosti digitalne fotografije je tudi ta, da napake ne stanejo nič in jih je vedno možno popraviti ali odstraniti. V skrajnem primeru tudi s tipko »Delete«.
Letos nadaljevalna skupina prvič uporablja za popravke, obdelavo in dodelavo fotografij otprtokodni program GIMP. Ta ima kar nekaj prednosti. Je relativno enostaven za uporabo, s svojimi orodji omogoča najrazličnejša opravila, kar pa je večini najbolj všeč, da je preveden v slovenski jezik.
Začetna skupina pa je precejšen del časa namenila spoznavanju svojega osnovnega pripomočka to je fotografske kamere. To je namreč pogoj za uspešno »risanje s svetlobo«, da lahko pridemo do dobrih, ali kot imamo navado reči, všečnih fotografij. Tako, da jih kasneje s programsko opremo ni potrebno preveč popravljati.
Fotografiranje je lahko tudi zelo dinamično opravilo in včasih ne dopušča dolgotrajnejšega razmišljanja. Posnetek in to dober je potrebno narediti na hitro ker se nam lahko neponovljiv prizor izgubi za vedno. Zato je potrebno, da nam nekatera znanja oz veščine pridejo tako rekoč v podzavest To pa lahko dosežemo le z vztrajnim ponavljanjem in utrjevanjem znanja. Saj že stari latinski pregovor pravi »Repetitio mater studiorum est.« ali Ponavljanje je mati učenja.
Takšnemu utrjevanju znanja pridobljenega v učilnici služijo tudi terenske vaje, kakršne smo opravili v petek 10. marca. Idilično okolje ribnika pod Boštanjem in obrobje Radenskega polja je bilo nadvse primerno za obnovitev in uporabo pravil kadriranja kot so: Pravilo tretjin, diagonale in proti diagonale, perspektiva…in nazadnje kot naj univerzalnejše pravilo Zlati rez.
Slušatelji so se poizkusili tudi v dinamični fotografiji, ki jo pogosto uporabljamo pri fotografiranju športnih dogodkov. S svojimi fotografskimi kamerami so lovili mimo vozeča vozila. Uspešnost njihovega lova pa bomo analizirali na našem naslednjem srečanju.
Kot mentor skupine z velikim veseljem ugotavljam, da je letošnja 11. generacija slušateljev digitalne fotografije pri Univerzi za tretje življenjsko obdobje Grosuplje zagotovo na poti, ki jo bo zaključila z razstavo na kateri bodo prikazane res všečne če že ne umetniške fotografije.
Franci Zorko