V torek, 26. septembra 2023 nas je mentor in vodnik pohodniške skupine Anton Rajh prijazno povabil na dokaj ležerno pohodniško turo. Sprehodili smo se po delu dolenjskega gričevja v okolici Mirne Peči. To je bil otvoritveni pohod v novo šolsko leto 2023 /2024 UTŽO Grosuplje.
Po avtocesti smo se zapeljali do izvoza Mirna Peč, se zapeljali skozi vas in si v okrepčevalnici nasproti cerkve sv. Kacijana privoščili jutranjo kavico. Nato smo se zapeljali do vasi Jelše in sledili tabli za Zijalo.
Spoznali smo dolenjski biser, zatrepno dolino in reko Temenico. Okoličani so dali temu čudovitemu koščku dežele originalno ime ZIJALO.
Temenica je dolenjska reka ponikalnica, ki do svojega izliva kar dvakrat ponikne. Reka izvira na južnih pobočjih Posavskega hribovja, pri naselju Javorje. Prvič ponikne pri vasi Grm v več požiralnikih. Na dan pride v Mirnopeški dolini pod hribom sv. Ane, v izviru Zijalo.
Po Mirnopeški dolini nato teče do ponorov pri Goriški vasi, kjer drugič izgine pod površje. Tretji, zadnji izvir Temenice je v Luknji pri Prečni. Teče čez Zaloško polje in se kot levi pritok z imenom Prečna izlije v Krko.
Zijalo je 35 metrov visoka skalna pečina na koncu zatrepne doline v vasi Vrhpeč na Dolenjskem, pod katero ponikalnica Temenica po krajšem podzemskem toku drugič privre na dan.
Pod pečino je bruhalnik, v katerem se do sedaj raziskali 65 metrov podzemnih rovov in iz katerega ob visokem vodostaju na dan bruha voda. Stalni izviri pa se nahajajo nekoliko nižje ob strugi. V steni nad bruhalnikom sta dve manjši jami, Ajdovska jama in Fantovska luknja, ki sta z nekaj truda dostopni za obiskovalce.
Kakih 50 metrov nižje , se Temenica zbere v manjše jezerce in se nato pretaka preko manjšega jezu. Kadar je vodostaj izredno visok, voda vre na dan iz vseh lukenj naokrog, ki so sicer neopazne.
V bližini, kakih 100 metrov nižje, stoji poslopje stare žage, ki je danes v zasebni lasti. Dostop do žage pa je obiskovalcem onemogočen.
Zijalo je zavarovano kot naravni spomenik.
Pot nas je vodila preko mostička v hrib, mimo travnikov in vinogradov proti našemu končnemu cilju – cerkvici sv. Ane. Cerkvica sv. Ane stoji na slikovitem hribu nad naseljem Vrhpeč. V starejši železni dobi je bilo tu gomilno in plano grobišče, v 13. in 14. pa so postavili cerkev.
Prvič je cerkvica sv. Ane omenjena leta 1526. Danes krasijo oltar cerkvice sv. Ane kipi sv. Ane, sv. Barbare, neznanega svetnika in angelov.
Vračali smo se po isti poti.
Pohod smo zaključili v okrepčevalnici, katero smo obiskali že zjutraj. Po okrepčilu smo obiskali še cerkev sv. Kacijana. Prijazni župnik nam je povedal, da je bila cerkev prvič zgrajena v romanskem slogu, a trdnih dokazov zato ni. Druga cerkev je bila prvič omenjena leta 1526, zgrajena pa naj bi bila v gotskem slogu, obdajalo pa naj bi jo obzidje.
Tretjo cerkev, ki pa stoji danes so zgradili leta 1915. Od stare cerkve je arhitekt ohranil le prezbiterij, ki je danes stranska kapela in zvonik, ostali del, ladja cerkve pa je bil porušen in na novo sezidan prečno na staro cerkev. Cerkev je bila s prispevki vaščanov povsem obnovljena leta 2007.
Vse, ki radi hodite, ki želite odkrivati skrite lepote Slovenije, se družiti, vabimo, da se vpišete na UTŽO Grosuplje, program pohodništva in se nam pridružite na pohodih. Pokličite našega vodnika na telefon 031 236 801 , da vas uvrsti na svoj seznam za prejemanje obvestil o izletih.
Zapisala in fotografirala : Anton Rajh in Ivo Puhar